Nowe zawody

Szybki postęp cywilizacyjny i technologiczny powoduje pojawianie się nowych zawodów na rynku pracy. Nierzadko polega to wyłącznie na przekształceniu nazwy lub nadaniu nazwy anglojęzycznej, co może wpływać na pewien stopień dezorientacji odnośnie zakresu obowiązków oraz stawianych wymagań. Czasem zmiana dotyczy rozszerzenia oferty lub rozszerzenia możliwości zatrudnienia, np. przyzwolenie na wykonywanie zawodu przez kobiety, jak to ma miejsce w przypadku pracy pilota samolotu.

Dla osoby, która zastanawia się nad wyborem ścieżki kariery zawodowej niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy o nowych profesjach i możliwościach zatrudnienia, dlatego przedstawiamy poniżej krótką charakterystykę wybranych – stosunkowo nowych zawodów.

Akustyk biur – zatrudniona na tym stanowisku osoba zajmuje się tworzeniem i wyposażeniem komfortowego i akustycznego biura

Audytor energetyczny – osoba dokonująca charakterystyki energetycznej budynków i oceniająca jej stan pod względem aktualnych wymogów i przepisów.

Barista – specjalista od wszystkich rodzajów i wszelkich sposobów parzenia kawy, „znawca kawy”.

Brand Manager – „opiekun marki”, menedżer marki; osoba zarządzająca projektami i procesami dotyczącymi danej marki produktu.

Broker informacji – infobroker, osoba zbierająca informacje na potrzeby firmy czy instytucji, zgodnie z jej wytycznymi.

Coach – osoba pomagająca klientowi w osiąganiu „wyżyn możliwości” w życiu (life coach), karierze (career coach), biznesie (business coach – dla menedżerów średniego szczebla), organizacji (executive coach – dla najwyższej kadry kierowniczej), sporcie (sport coach).

Content manager – kierownik ds. zawartości serwisów internetowych; osoba zarządzająca zawartością stron internetowych.
Copywriter – osoba pisząca teksty do reklam radiowych, prasowych i telewizyjnych (pisze tzw. „slogany reklamowe”).

Doradca finansowy – to stosunkowo młoda profesja w naszym kraju. Doradca finansowy zajmuje się dopasowywaniem oferty banków (kredyty, fundusze inwestycyjne, lokaty, itp.) do potrzeb klienta po wcześniejszym ich zbadaniu.
Doradca ds. żywienia – osoba dopasowująca i przygotowująca dla klienta odpowiednią dietę oraz dodatkowe zalecenia (np. ruch, gimnastykę) zależnie od dokonanej wcześniej diagnozy: pomiaru ilości tkanki tłuszczowej i mięśni w organizmie, poznania stylu i trybu życia, stanu zdrowia, upodobań kulinarnych, wcześniejszych doświadczeń z dietą, itd.
Fundraiser
– inaczej specjalista ds. pozyskiwania funduszy dla organizacji pozarządowych; osoba pozyskująca pieniądze od osób indywidualnych, firm, instytucji rządowych i samorządowych

Groomer – inaczej „psi fryzjer” lub też po prostu specjalista od pielęgnacji zwierząt, zwłaszcza rasowych (przede wszystkim strzyżenie, ale też kąpiel, suszenie, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, czesanie).

Hipoterapeuta – terapeuta, który prowadzi rehabilitację różnych schorzeń z udziałem koni.

Key account manager – kierownik ds. kluczowych klientów (KAM); podobnie jak w przypadku brand managera stanowisko związane z zarządzaniem procesami i projektami (jednak również ludźmi w przypadku branży FMCG – dóbr szybkozbywalnych oraz branży ubezpieczeniowej, gdzie KAM koordynuje pracę przedstawicieli handlowych i sprzedawców).

Konsultantka ślubna – tak zwana wedding planner, jest osobą odpowiedzialną za wszelkie przygotowania do ślubu i wesela.
Mechatronik – specjalista w zakresie wytwarzania urządzeń stanowiących kombinację mechaniki precyzyjnej, elektroniki, automatyki i robotyki oraz informatyki.

Mediator sądowy – osoba nie zaangażowana w konflikt, która za pomocą określonych procedur mediacyjnych pomaga stronom dojść do porozumienia poza salą sądową.

Merchandiser – reprezentant danej marki produktów w miejscu ich sprzedaży. Jego zadaniem jest dbanie o ich ekspozycję w taki sposób, aby wpływała ona na wyniki sprzedaży.

Maitre d'hotel - szef hotelu, co zwykle w praktyce oznacza szef sali restauracyjnej. Osoba, która wita gości, pomaga i wskazuje im stolik, oferuje specjalności kuchni oraz dobiera trunki.

Mystery Shopper/Client - „tajemniczy klient”, osoba pracująca na rzecz danej firmy, badająca poziom i jakość obsługi klienta – np. w restauracji, sklepie, hotelu.

Optometrysta – osoba dokonująca pomiarów parametrów układu wzrokowego za pomocą specjalistycznych urządzeń i tablic w celu dokonania diagnozy oraz korekty jego chorób (m.in. za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych).

Payroll manager – kierownik ds. kadrowo-płacowych, menedżer ds. wynagrodzeń. Osoba zarządzająca systemem wynagrodzeń i wszelkimi sprawami, które wiążą się z płacami (zasiłki chorobowe, opiekuńcze, rodzinne, wychowawcze, pielęgnacyjne).

Personal shopper - osobista stylistka: jej zadaniem jest „dokonanie rewolucji” w naszej garderobie. Nadrzędnym celem tej osoby jest wykreowanie nowego wizerunku/image’u klienta.

Programista gier komputerowych – inżynier oprogramowania zajmujący się tworzeniem gier komputerowych lub programów podobnego typu.

Rezydent – przedstawiciel biura podróży, reprezentujący firmę w docelowym miejscu; „łącznik” biura podróży z klientem.

Spokesman – rzecznik prasowy: osoba odpowiedzialna za całokształt informacji dotyczących firmy czy urzędu, która jest przekazywana do mediów. Odpowiada także za budowanie strategii firmy względem mediów.
Statysta – osoba nie będąca aktorem, ale uczestnicząca w produkcji filmów, spektakli, reklam, odgrywająca proste role (towarzyszące rolom aktorów pierwszo i drugoplanowych).

Taksator - specjalista od szacowania wartości nieruchomości. Dokonuje wycen typowych - domów, gruntów oraz wycen nietypowych: masztów radiowych, złóż kruszyw, unikalnych maszyn, bunkrów, wraków statków, terenów pod składowiska odpadów itp.
Tanatopraktor - wykonuje zmarłym pośmiertny makijaż i wizaż (tanatokosmetyka).

Tester gier – osoba sprawdzająca grę pod kątem wydajności, jakości oraz stabilności, zwykle zatrudniana na cały czas produkcji gry.
Traffic manager – osoba monitorująca liczbę odwiedzin strony internetowej, analizująca ruch, przemieszczanie się użytkowników na stronie internetowej.
Trendsetter - człowiek "żywa reklama". Jego zadaniem jest tworzenie wokół lansowanego na rynku produktu "pozytywnego klimatu".

Underwriter - analizuje, bada i na tej podstawie akceptuje ryzyko konkretnej polisy dla zatrudniającego go zakładu ubezpieczeń.

Zoopsycholog - psycholog zwierząt, specjalista od zachowań zwierząt, nierzadko nazywany także behawiorystą. Osoba, która pomaga właścicielom zwierząt i ich podopiecznym w lepszym zrozumieniu swoich potrzeb, zachowań i emocji w celu stworzenia satysfakcjonującej relacji.

Zoofizjoterapeuta - specjalista od rehabilitacji ruchowej zwierząt.

ZAINTERESOWANYCH ODSYŁAM NA STRONY:

www.aci.pl

www.aromatkawy.pl

www.pthip.org.pl/

www.uczelnie.info.pl

www.praca.pl/poradniki/

www.gazetapraca.pl

www.wup.lublin.pl

www.zawodowe.com

www.mediacja.com

www.tanatopraktor.pl

www.groomer.com.pl

www.fundraising.org.pl

www.coaching.info.pl

www.eurostudent.pl

www.zoopsychologia.ovh.org

www.gazetaprawna.pl/artykuły/

www.swiadectwaenergetyczne.info

www.kierunkistudiow.pl/zawody_przyszlosci/

3 komentarze:

  1. Jeśli wahacie się nad wyborem kierunku studiów i przyszłego zawodu, zajrzyjcie na stronę internetową https://students.pl/artykuly/kategoria/zawody/.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie tylko doradztwo zawodowe możemy dziś wykorzystywać. Mamy jeszcze coś takiego jak doradztwo kredytowe opisane na stronie https://primenews.pl/business/2022/01/20/ekspert-kredytowy-w-krakowie-dlaczego-warto-udac-sie-na-spotkanie/. Sporo osób z niego korzysta i moim zdaniem to będzie dla co poniektórych strzał w 10 .

    OdpowiedzUsuń

„Sukces nigdy nie jest efektem „słomianego zapału” – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień. – J.Madison.